Předpověď počasí pro paragliding

Kolik počasí, nebo vlastně předpovědi počasí paraglidista potřebuje. Kdyby počasí fungovalo podle předpovědí meteorologů, stačilo by velmi málo. Bohužel, i ta zdánlivě nejspolehlivější předpověď, se může ve skutečnosti vyvinout úplně jinak. Takže takový první tip je, předpovědi stále sledovat a srovnávat zpětně se skutečností. Tím si člověk vytvoří jakýsi cit pro věc, který pak může být i spolehlivější jak všechny numerické modely.

Pro paraglidistu by mělo být počasí koníčkem. Místo sledování hororových zpráv na Nově je lepší podívat se v 17.55h nebo 19.40h na ČT1 počasí. Anebo záznam kdykoliv na internetu TADY. Při slovech moderátora jako, „za studenou frontou se bude rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu", nebo „tlaková výše se bude rozšiřovat přes území od jihozápadu", už by měly zbystřit smysly. Slovní výklad napomůže porozumět předpovědním synoptickým mapám, s předpokládaným vývojem tlaku vzduchu a pohybu frontálních systémů. Snímky ze satelitů nám pak ukáží jak to ve skutečnosti shora vypadá. Ty můžeme porovnat zpětně, jestli byl předpokládaný vývoj synoptického modelu správný, anebo jakým jiným směrem se situace vyvíjela.

Další důležitý faktor je vítr. Při zemi i ve výšce. Zjistíme třeba TADY. Někdy nám moderátor na ČT1 slibuje při zemi slabý až mírný vítr, ale už o kousek výš na horách fouká tolik, že se nedá odstartovat. Lokální situaci zjistíme nejlépe na předpovědních numerických modelech. Polský ICM, Medard, Aladin. Někdy je až podivuhodné nakolik se můžou lišit. To je pak nejlepší zachovat chladnou hlavu a počkat s rozhodnutím, zda vůbec jet létat, a kam, bezprostředně do odjezdu.

Dalším důležitým zdrojem informací, je předpověď pro sportovní letectví od CHMI. Tam je vlastně vše co jsme zjistili shrnuto slovy meteorologa a údaji z radiosondy. Synoptická situace a její vývoji, předpokládaný směr a síla větru v různých výškách, a co je velmi důležité co jsme ještě nezjišťovali, jak to bude s termikou a výškou základen mraků. To si ještě ověříme na grafech výstupů meteorologických sond.

Velmi výbornou vymožeností dnešní doby, jsou na internetu dostupné meteostanice a webkamery, rozmístěné dnes již na všech nejrůznějších místech celého světa. Ty nám někdy drásají nervy, když musíme sedět v práci a na webkameře sledujeme jak kamarádi na Černé, Kozákově nebo kdekoliv jinde krásně létají. A propos kamarádi, znáte tu situaci. Jste na kopci jako první a ještě nevylezete z auta a už máte za sebou pět hovorů od těch co nevědí kam. Oni to tady totiž nečetli.

 

Předpovědi

Předpověď

 

ČT1 Záznam předpovědi počasí

CHMI aktuální předpověď slovy meteorologa

CHMU Předpověď pro sportovní letectví

 

   

Synoptické mapy

Synoptická mapa

 

CHMI Synoptická situace

CHMI Synoptická předpověď 24h

USAF synopt. předpověď 5 dní


   

Satelitní snímky

Satelitní snímky

METEOSAToblačnost nad ČR (ČHMÚ)

SAT24 oblačnost nad Evropou

Rakouský ZAMG oblačnost nad Evropou

EUMETSAT celá polokoule


   

Radarové animace

Radarové animace

CHMI radarové snímky znázorňují srážky nad ČR

METEOX radarové snímky srážek nad Evropou

CHMI detekce blesků už nelezeme do vzduchu

RADAR animace s podkladem google map

   

Předpovědní modely

Předpovědní modely

 

ICM Polský numerický model

MEDARD český předpovědní model

FLYMET předpovědi pro plachtaře

 

   

Výstupy rádiových sond

Rádiové sondy

Výstup Praha

Výstup Prostějov

Meteosondy ve světě

   

Aktuální údaje o počasí v ČR

Meteostanice

CHMI Meteostanice aktuální stav

Meteostanice Sněžka

SKYFLY směr a síla větru

Automatické meteostanice ČR - paragliding-mapy

   

Národní meteorologické servery

Piktogram počasí

Seznam národních meteo serverů

Španělsko AEMET

Itálie IL METEO

Rakousko ZAMG

Švýcarsko METEOBLUE

   

Webové kamery

Webová kamera

Černá Hora startoviště

Zvíčina severní start

Kozákov startoviště

Humlnet webové kamery Krkonoš a v Podkrkonoší

Holidayinfo kamery v turistických střediscích ČR

CHMI webové kamery v Čechách

Celosvětové vyhledávání webových kamer

Logo škola WINGOVER.cx