Itálie - letové terény pro paragliding

Itálie nabízí spoustu rozmanitých míst k létání. Od vysokohorského létání v Dolomitech až po příjemné svahování v mořské bríze na pobřeží někde poblíž Řima. Víno, pizza, pasta, formaggi a přes poledne zavřené obchody. Italové jsou svoji, všude autem s mobilem na uchu, temperamentní ale vlastně v pohodě. Lepší jezdit v Neapoli v dopravní špičce než v Praze. Všechno vypadá neorganizovaně ale funguje výborně. Pochopit a nesnažit se něco měnit. Na přistání nebo na startu poklábosit, usmát se, dát si skleničku vína a vše je tutti bene. Bella Italia.

 

Italie Castelluccio Caffee Italie Castelluccio Italie Dolomity

 

Dolomity

Každý kdo se považuje za paraglidistu musí jednou létat v Dolomitech. Sella Gruppe, Col Rodella, Sasso Lungo, Belvedere, Pass Pordoi, Marmolada, všechno věhlasná jména ve slovníku každého pilota. Dolomity jsou nejzajímavější od konce léta až do pozdního podzimu. Na jaře je tu termika moc brutální a přes léto se v této kuchyni počasí tvoří pravidelně odpolední bouřky. Zato koncem léta a na podzim, kdy se v nižších polohách začínají tvořit inverze, se tady nádherně létá. Svislé skalní masívy jsou už níže stojícím sluníčkem optimálně nasvíceny a tak se stačí, „přilepit" se ke skále a už to jde nahoru. Startoviště leží ve výškách kolem 2000m aMSL a za dobrých podmínek, při stabilní tlakové výši to tu chodí přes 4000m. Za dobrého počasí o víkendech, je v Dolomitech v tuto roční dobu přelidněno. Proto spojujeme tento zájezd s některým jiným vhodným terénem. Osvědčil se nám asi 70km vzdálený Meran, nebo při cestě tam/zpět Achensee. Nocujeme buď jen tak ve spacáku na některém z četných odpočívadel nebo dole v kempu v Canazei. Pro létání v Dolomitech to chce mít už nějakou tu hodinku nalétáno. 

 

Meran

spojujeme většinou s Dolomity, kde je o víkendech moc plno. Oblast proslulá svými jablky, která tu mají díky teplejšímu mikroklimatu ideální podmínky k růstu. Se svými četnými startovištěmi, zajímavá ale i pro nás paraglidisty. Na jeden z nejvyšších hřebenů, Hirtzer vede i kabinková lanovka do 3000m. Za termického počasí to tu nádherně chodí i přes 4000m. Ale i ten 20minutový slet tu stojí za to. Kempovat se dá v jednom z kempů v Meranu nebo jen tak u řeky.


Piave d Alpago

Piave ď Alpago, již mezi paraglidisty velmi známé. Pořádalo se tu  více českých mistrovství a prakticky po celý rok se zde uskutečňují různé národní a mezinárodní závody. Okolní hřebeny se tu svírají kolem údolí do jakési podkovy. Ideální věc pro začínající přeletáře. Létáte nad hřebeny a přistání je stále na dokluz. Když ale zvládnete přeskok přes široké údolí řeky Piave a neskončíte v Belunu u Merkatoru, máte otevřenou cestu až do Feltre. Na druhou stranu přes hřeben jste už zase v Avianu. Přistání s kempem leží v prostřed údolí na vyvýšené planině, kam zpravidla údolní vítr ještě nezasahuje. Místní pilot a provozovatel kempu Felice je velmi příjemný člověk se kterým rádi popijeme skleničku výborného místního červeného. Piave je i přes svůj XC potencial velmi vhodný pro začínající piloty.

 

Feltre

Feltre je vlastně takový menší kopec s vrcholem Monte Avena odkud se startuje. Je schovaný před výškovým větrem mezi okolnímy vyššími masívy, což způsobuje že se tu dá spíš létat, když všude okolo fouká silnější vítr. Na něj pak navazuje údolí směrem k Belunu a Piave ď Alpago. Přeletáři to zde berou jako přestupnou stanici z Bassana. I zde si přijdou na své jak ambiciózní závodníci tak zelenáči.  


Bassano

...mekka paraglidingu již od jeho počátků. Známé a hojně navštěvované především piloty z Německa a Holandska. V obdobích katolických svátků je zde skutečně přelidněno. Pilotům upřednostňujícím více privátní sféry ve vzduchu doporučuji pak jiné cíle. Přesto je Bassano velmi atraktivní svou infrastrukturou a množstvím startovišť v různých výškách. Již léta tu funguje Paraglidingová škola MONTEGRAPPA AIRPARK která nabízí své služby a dobře fungujíccí shuttle na startoviště.   Bassano má velmi stabilní počasí s vlastním mikroklima, létat se tu dá prakticky již od ledna až do listopadu. V letních měsících je termika tlumena smogovým oparem z průmyslové Padovské nížiny a vyplatí se jezdit spíše do nedalekého Feltre nebo Piave ď Alpago. Bassano je velmi vhodné i pro začínající piloty 

Meduno

...je malá rozespalá vesnička někde mezi městy Pordenone a Udine. Hřeben Monte Valinis je prvním výběžkem Alp z rozsáhlé Italské Pádovské nížiny a je optimálně orientován k větru, když se za ním centrální Alpské masívy začnou nahřívat a nasávat vzduch z okolních rovin. 700 m vysoký a kilometry dlouhý hřeben láká k hodinovým letům  v dynamickém proudění. Žrouti kilometrů zde také nepřijdou zkrátka, odtud jsou létány distance i přes 100 km, například Feltre nebo Bassano. Profil kopce bez stromů a překážek umožňuje zkušenějším pilotům trénovat toplanding anebo touch and go. Dostatečný výškový rozdíl umožňuje bezproblémový nástup do termiky, která se spojuje s dynamickým laminárním prouděním, pak už nestojí hodinovým letům nic v cestě. Specialitou tohoto kopce je večerní svahování  v absolutně klidném dynamickém proudění až do západu slunce. Místem pro přistání jsou rozsáhlé louky, kde se nachází i kemp. Tento terén je velmi vhodný i pro začínající piloty.


Aviano

...je od Meduna vzdáleno jen asi 30km. Při zájezdech do těchto míst navštěvujeme zpravidla oba terény. Pro přeletáře není problém za patřičných meteorologických podmínek letět z jednoho k druhému. Za Avianem navazují další vyšší hřebeny, kde leží známé letové místo Piave d´ Alpago. V bezprostřední blízkosti za městečkem Aviano se nachází americká letecká základna. Z toho důvodu se v Aviánu smí létat jen mimo pracovní dny.

 

Střední a Jižní Itálie

Zájezdy do střední a jižní Itálie jsou minimálně týdenní. Na tyto větší vzdálenosti se nevyplatí jezdit jen na prodloužené víkendy. Navštěvujeme více letových míst, přesunujeme se podle počasí a předem stanoveného plánu. To pak nazýváme paragliding safari. Obdobu najdete i u trénů Francouských a Španělských. Jezdíme do známějších míst jako, Castelluccio, relativně vysoko položený sopečný kráter s překrásnou přírodou a jen s travnatým porostem. Monte Cucco, nádherné oblé kopce s velikým předpolím. Tre Pizzi, též oblý a jen krátkou travičkou porostlý dlouhý hřeben, odkud se dá letět až do Sarnana. V Sarnanu se v létě létá a v zimě je tu lyžařské středisko. Cassino, s mohutnou středověkou pevností nebo Norma, malé městečko na skále poblíž pobřeží. Samozřejmě se snažíme objevovat i nám ještě neznámé nebo nové.

 

Terény

Přehled podrobný informací o terénech na které jezdíme nejčastěji.

Termíny

Přehled termínů na paragliding zájezdy.

Přihláška

On-line přihláška na vybraný paraglidingový zájezd

 

 

 

 

 

Logo WINGOVER.cx