prázdniny končí - létání ještě ne

 

     Opět je možno psát v deštivé počasí, protože jinak se hodně létalo a nebyl na nic čas. Ještě do konce měsíce ale poslední dva dny zase vypadají letově na naší Černé Hoře.  Pokus, uletět nějaký hodnotný let s co-pilotkou Eliškou se nepodařilo, ač jsme si spolu hezky popovídali a kolem kopce polétali.     Takže nakonec v den kdy jsem chtěl delším letem zvýšit svou bodovou úroveň dalo se sice hezky polétat ale jen kolem a v bezoblačné termice.

https://www.xcontest.org/cesko/prelety/detail:MirecekF8/24.08.2023/11:14

létalo se ve všední den i o víkendu a i moc hezky.

Zmínil bych třeba let Lukáše Hejla na FAI trojůhelníku 63km - jak můžete vidět ze sdíleného záznamu, tento ještě mladý pilot létá moc hezky a s chladnou úvahou.

https://www.xcontest.org/cesko/prelety/detail:Hejlic/19.08.2023/09:39

Na červencové počasí sice to srpnové nedosáhlo co se rekordů a dlouhých letů týče, přesto tandemově i hodinami strávenými ve vzduchu to byl opravdu zajímavý měsíc. Meteorologická situace byla naprosto nečitelná, téměř žádný vítr způsobený rozdílným tlakem vzduchu (geostrofický) a tudíž v případě instability chodilo stoupání přesně kolem kopce a dál v předpolí nic. Druhý den podobné teploty ale trochu vyšší vlhkost a naskákali krásné kumuly a stoupání čitelné a krásné i když ne příliš vysoko. Opravdu situace, kterou od svých začátků v letectví v roce 1982 - nepamatuji (nebo si nevzpomínám...).

Ale ještě jedna pozoruhodnost proběhla na Černé Hoře. Asi po 20 letech se podařilo vézt děti od Belgičanky  s Petrou Krausovou Slívovou, která kdysi profesionálně se mnou létala ve Špindlerově Mlýně. Petra totiž hlavně prodává padáky a tandemovat jde pouze když je někdo na dovolené, nebo to slíbila. Pilotka to však je světově výborná a děti si to moc užili. Na fotografii jsem já s chlapcem a Petra letěla s jeho sestrou hned za námi - vidět nad ramenem. Termicky jsme půl hodiny polétali nad lomem a Černým Dolem společně. Děti byli velmi spokojené.