Sv Václav a sezona stále nekončí

1 000+ nejlepších fotografií na téma Závěsný Kluzák · 100% bezplatné  stažení · Základové fotografie Pexels

I když v poslední době naši příznivci mohli několikrát slyšet z našich úst povzdechy nad složitostí předpovědět spolehlivě počasí na pár dní dopředu, musím uznat že nám bylo letos naděleno opravdu hodně letových dnů.

Ty dovolovali létat jak na Černé Hoře ale i odskok na dva dny na Zvíčinu, kde se nám tandemově také dařilo uspokojit zajemkyně o létání.

Slunečné počasí láká do přírody a tak nejen piloti ale i pěšci a cyklisté se oběvili na startu, kde sledovali létající padáky ale i rogala a dokonce i ATOS Honzy Ptáčka, který je závěsným kluzákem, startujícím z nohou, přesto jde o druh letounu, který není "rogalem".

Podle vyhlášky 108 k zákonu o civilním letectví , je závěsný kluzák: Závěsný kluzák je maximálně dvoumístné bezmotorové letadlo, jehož vzlet se uskutečňuje rozběhem pilota, aerovlekem či navijákem a je řízeno změnou polohy těžiště s možností dodatečného aerodynamického řízení kolem jedné osy, jehož maximální prázdná hmotnost bez upínacího zařízení nepřekračuje 40 kg.

Není tedy vždy jen čistě řízený změnou polohy těžiště - Opřením rukama o hrazdu dojde k vychýlení hmotnosti pilota od svislé osy - a následné změně v rozložení zatížení a obtékání nosné plochy , čímž dojde k zatáčce, nebo zvýšení či snížen dopředné rychlosti.

ATOS však k tomu má systém doplněný křidélky, které zmenšují síly potřebné k ovládání vůži běžnému "rogalu".

 

Přeletům se již tolik nedaří, rekordní lety v podzimním počasí již nelze předpokládat, přesto létání je krásné a i pasažéři na dvoumístných křídlech mohou obdivovat začínající podzimní barvy zlátnoucích listů stromů.

Hezké dny a třeba ve vzduchu , nebo někde kolem nashledanou.