Chorvatsko - paragliding výlety

Pod Chorvatskem si každý představí pláž s oblázky, tyrkysově modré moře, oblohu bez mráčku a v sezóně spousty turistů. Kousek dále od pobřeží je tomu ale úplně jinak. Poklidná městečka a vylidněné vesnice, příjemní domorodci, kopce a hory s úžasnou přírodou. Bohužel ale až dodnes i přítomné pozůstatky války v podobě rozbitých domů a někdy prázdných pohledů starých lidí.

 

Buzet Kemp Jesenice Pristav Tribalj

 


 

 

Buzet

Kdo by to řekl že Istrie má takové kopce. V Buzetu se pořádal napříkad naposled 2009 PWC a vícekrát do roka se tam uskutečňují různé národní a mezinárodní závody. Stanujeme většinou v kempu přímo na startu u trošku podivínského místního pilota Nevia. Start je na hraně náhorní plošiny, podél které se pak létá na jednu stranu až do Slovinska a na druhou k pobřeží, dalšímu letovému kopci Učka. Vzadu pak navazují další kopce, takže se tu dají létat krásné uzavřené FAI trojúhelníky. Nejlepší létaní je tu na vrcholu a koncem léta až do podzimu.

 

Učka

Učka navazuje na náhorní plošinu nad Buzetem a na druhou stranu se dá letět podél pobřeží (létá se směr větru a termika od pevniny ne od  pobřeží) směrem na Pulu. Zajímavostí jsou tu mraky se dvěma základnami. Od pobřeží tvoří mořská bríza základnu níže, než z druhé strany od pevniny termika.

 

Tribalj

je hned druhý hřeben od pobřeží. Dlouhý a velmi vysoký a přehledný. Jsou tu nádherné výhledy na pobřeží a protilehlý ostrov KRK s mostem Evropa. Přistání je dole ve vesnici hned naproti padáčkářské restaurace. Létání je tu spíše lokální, určitě se dá letět i směrem do vnitrozemí ale to jsem nikdy nezkusil. Asi 15km směrem do vnitrozemí je malý a nenápadný kopec u vesnice Fužine. Tam se dá létat když to na Tribalji moc fouká.

 

Kaštelir

Malá svahovací hrana tak 150m vysoká nedaleko pobřeží u města Novi Grad. Relaxovat posvahovat, jet se vykoupat k moři a večer bivak na startu s opékanými bramborami. Svahovací hrana je jaksi vystrčená do širokého údolí, kterým proudí mořská bríza do vnitrozemí. Ale pozor ostřílení přeletáři kteří se nebojí s termickou bublinou odcestovat dozadu s větrem si také přijdou na své.

 

Makarska

Kdo by neznal Miami Chorvatska, Makarskou riviéru. V létě se tu můžete postavit do zástupu a nechat se nést davem po přístavní promenádě. Na konci sezony, tak v půlce září je tu stále krásně a turistů už ubývá. Při letech nad masivem Biokovo máte převýšení nad mořem a přistáním 1500m s neuvěřitelným výhledem na ostrovy Hvar, Brač a Pelješac. Jezdili jsme sem po léta, užít si ještě trochu moře a létání. Poslední dobou mi ale na chuti ubíraly sankce místních úřadů a i správce terénu, kteří vybírají nesmyslné horentní poplatky bez jakýchkoli služeb. Nehledě na vrtkavé počasí během našich návštěv poslední roky. Třeba se sem ale zase někdy vydáme, na dovolenou... s možností polétat. Neříkej nikdy NIKDY.

 

Terény

Přehled podrobný informací o terénech na které jezdíme nejčastěji.

Termíny

Přehled termínů na paragliding zájezdy.

Přihláška

On-line přihláška na vybraný paraglidingový zájezd

 

 

 

 

 

Logo WINGOVER.cx