Slovinsko - oblíbené letové terény pro paragliding

Jsme přeci Slovani, si musíme rozumět. Říkám místnímu vinaři kam chodíme pro zásoby, přičemž se dorozumíváme rukama a nohama. Jednou se ptáme na cestu místní kolchoznice a ona odpovídá. Tam u pokopališče do lava. Otočím se k sousedovi a ptám se, viděl jsi tu nějaké koupaliště?!? Ona se směje a říká, nééé tam co mrtvi pokopani. Julské Alpy jsou krásné, jen trošku náchylné na počasí, zato Lijak u Nove Goricy, jako vstupní brána do Julek má snad 350 letových dnů v roce. No a když to v Julkách vyjde tak je to supr parádní polítáníčko.

 

LijakSPadakem Lijak Pizzerie Shora Lijak hřeben shora


 

Lijak, Kovk

Lijak o něm se říká že má snad 360letových dnů v roce. Má opravdu své mikroklima, já mu říkám Lijacká modrá díra. Je to krásný přehledný terén, kam jezdí spousta škol, včetně té naší létat s kurzy když u nás není letovo. Dlouhá skalnatá hrana tvoří odtrhovou hranu pro termiku, podél ní se dá bezproblémově letět až k údolí před Ajdovščinou. Pokud zvládnete přeskok, pak už máte otevřenou cestu přes další startoviště Kovk až k Anténám, oblíbeným otočným bodem přeletářů. Zpět je to trošku obtížnější a chce to už vyšší základny mraků pro potřebnou výšku na přeskok. Anebo, ti odvážnější to vezmou přes přední kopce a vracejí se od jihu s krásným FAI trojúhleníkem.

 

Kobala

je velmi frekventované startoviště nad vesnicí Tolmin v Julkách. Má to své opodstatnění. Startuje se na tři směry O, S, W, termicky velmi aktivní a navazuje přímo na skalnatý jižní hřeben Polovnik  nad Kobaridem. A jak již v nadpisu napsáno, když to tu funguje, je to parádní polítáníčko.

V Kobaridu a Bovci jsou další startoviště, Stol, Kuk a velmi vysko položený Kanin.

 

Terény

Přehled podrobný informací o terénech na které jezdíme nejčastěji.

Termíny

Přehled termínů na paragliding zájezdy.

Přihláška

On-line přihláška na vybraný paraglidingový zájezd

 

 

 

 

 

Logo WINGOVER.cx